Четвер, 25.05.2017, 00:26
Головна Реєстрація RSS
Вітаємо Вас, ГостьВипадкове оголошення
Наше опитування
Оцініть наш сайт
Всього відповідей: 417
Реклама
Форма входу
Логін:
Пароль:
Категорії
Рідний край [39]
Статті про наш рідний край
Наші спортивні досягнення [3]
В даній категорії розміщуються матеріали стосовно спортивного життя нашого міста та району.
Наші земляки [67]
В цьому розділі розміщуються статті про жителів нашого краю.
Творчість Христинівчан [17]
В цьму розділі розміщуються вірші та проза, написані нашими земляками.
Освіта, культура [13]
Різне [10]
Східнотрипільська культура на землях христинівщини [10]
Автор матеріалу - Петро Іванович Горохівський

Пошук
Курси валют
Ціни на паливо
Цены на бензин
Найближчі свята
Календар свят і подій
Статистика порталу
Онлайн всього: 2
Гостей: 2
Користувачів: 0

Статистика користувачів

Сьогодні завітали

»Зареєстрованих на порталі
Всього: 921
Нових за місяць: 0
Нових за тиждень: 0
Нових вчора: 0
Нових сьогодні: 0
» З них
Хлопців: 699
Дівчат: 222


Лічильники статистики

Яндекс.Метрика
Головна » Статті » Наші земляки

Життєвий і науковий шлях Голего Миколи Лукича


   15 червня 2009 року святкує 95 років від дня народження заслужений діяч науки і техніки України, член-кореспондент Національної академії наук України, доктор технічних наук, професор Микола Лукич Голего — видатний вчений у галузі механіки та машинобудування, ректор Національного авіаційного університету (1953-1975 рр.).

   У 1914 році на станції Христинівка Черкаської області народився хлопчик, якого батьки, (Лука Якович і Ліна Дорофіївна) назвали Миколкою… Саме так починається біографія майбутнього визначного вченого в галузі механіки та машинобудування, професора, доктора технічних наук, члена_кореспондента Академії наук України, ректора Київського інституту інженерів цивільної авіації ( нині Національний авіаційний університет) у 1954-1975 роках.

   Дитинство допитливого хлопчини співпало з великими перетвореннями в державі. Роки жовтневого перевороту, громадянської війни, розрухи і, так званого, "відновлення" народного господарства не могли не вплинути на характер молодої людини. Микола рано почав замислюватись над своїм місцем у суспільстві, боляче реагував на несправедливість і, як сотні його однолітків, намагався знайти відповідь на запитання: що робити?.. Навчався, мужнів, мріяв. Ці мрії і привели його до Києва, а потім до Київського авіаційного інституту, який він з відзнакою закінчив у 1938 році. Одночасно закінчив льотні курси і отримав кваліфікацію пілота ІV класу. По закінченні вищого навчального закладу Миколу Лукича було направлено у Харків на авіаційний ремонтний завод 242 ЦПФ. Шість років свого професійного життя він віддав саме цьому підприємству. Там він працював спочатку майстром, потім провідним інженером з двигунів і, нарешті, начальником моторного цеху. У лютому 1939 року його нагороджено знаком "Відмінник Аерофлоту".

   У роки Великої Вітчизняної війни він разом з заводом був евакуйований до Алма_Ати. У 1942 році Миколу Лукича переводять до Казахстану (м. Актюбінськ) і призначають головним інженером авіаційного ремонтного заводу 406 ЦПФ. У 1944 році йому доручено організацію у Дніпропетровську нового авіаційного ремонтного заводу, на якому було організовано випуск продукції для фронту. На посаді керівника заводу Микола Лукич Голего працював до 1948 року. За забезпечення ремонту літаків і двигунів у короткий термін Указом Президії Верховної Ради СРСР його нагороджено орденом "Знак Пошани" і медаллю "За трудову звитягу", а у 1946 році — медаллю "За доблесний труд у Великій Вітчизняній війні 1941_1945 років". У липні 1948 року Микола Голего направляється в Київ, де організовує новий авіаційний ремонтний завод 410 ЦПФ. Він обіймав посаду начальника цього підприємства. Виконуючи обов'язки керівника, Микола Лукич без відриву від виробництва займався науково-дослідноюроботою. Так, починаючи з 1950 року, разом з Інститутом будівельної техніки АН СРСР проводив наукові дослідження в галузі тертя та зношування. Ця науково_дослідна робота стала основою його кандидатської дисертації. У вересні 1953 року Миколу Голего переведено до Київського інституту інженерів цивільного повітряного флоту на посаду завідувача кафедри технології ремонту авіаційної техніки. В січні 1954 року його призначено начальником інституту. Тут він став доктором технічних наук, доцентом, професором, членом_кореспондентом АН УРСР. За роки його керівництва КІЦПФ зміцніла навчально_лабораторна база, професорсько_викладацький склад поповнився висококваліфікованими спеціалістами, значно активізувалась науково-дослідна робота, навчально-виховний процес збагатився новими формами і методами роботи. Інститут став знаним не лише у Радянському Союзі, а й за його межами. У 1966 році вищий навчальний заклад нагороджено орденом Трудового Червоного прапору, ще через рік інституту вручено Пам'ятний прапор Міністерства цивільної авіації СРСР, а у 1970 році —Ленінську ювілейну грамоту як кращий вищий навчальний заклад серед навчальних закладів Міністерства цивільної авіації.


   У 1977 році Микола Лукич Голего призначений на посаду директора науково-технічного центру АН України "Триботехніка", який займався проблемами космічної галузі держави у сфері підвищення довговічності та надійності роботи машин та механізмів.


   За сухим і стислим переліком справ і досягнень Миколи Лукича Голего, багато з яких суттєво вплинули на долю колективу авіаційного інституту, стоїть повсякденне творче напруження, великі здібності талановитого керівника і науковця, який цими днями зустрічає свій 95-річний ювілей

Матеріали взято на сайті: http://www.nau.edu.ua/uploads/aviator/8-2009.pdf

   Шановні  христинівчани! Звертаємося до вас з проханням допомогти у дослідженні життєвого і наукового шляху нашого відомого земляка – Голего Миколи Лукича. У червні 2010 року йому виповнилося 96 років. На жаль, ми не змогли знайти шляхів для особистого спілкування з людиною-легендою цивільної авіації України. Але дуже цікавим, і сподіваємося, плідним було наше знайомство з онукою Миколи Лукича Оксаною Миколаївною  і сином Миколою Миколайовичем.

   Сьогодні наше прохання полягає в наступному:

  • дуже мало відомостей про дитячі і юнацькі роки Голего М. Л. Відгукніться ті, хто був з ним знайомий. Будемо раді будь-яким фото часів дитинства і юності Миколи Лукича. Можливо Ви були знайомі з батьками Голего і можете поділитися спогадами?
  • багато христинівчан навчалися в інституті інженерів цивільної авіації. Відгукніться. Ми хочемо створити список всіх земляків, хто причетний до цивільної авіації, по роках і спеціальностях.

   Будемо щиро вдячні всім, хто надасть допомогу у пошуках інформації про нашого видатного земляка.

Керівник пошукового загону «Юність» ім.Ігоря Валюка,
учитель інформатики Христинівської ЗОШ І-ІІІ ступенів №2
Л.М.Калиндрузь

Категорія: Наші земляки | Додав: admin (08.11.2010) | Автор: Л.М.Калиндрузь
Переглядів: 1223 | Теги: Дослідження, Земляки | Рейтинг: 0.0/0